پروژه احداث مجتمع تولیدی مهر طیور بنک

مجتمع تکثیری و ترویجی مرغ بومی “مهر طیور بنک” نخستین و بزرگترین مجتمع مجاز پرورش مرغ بومی در سطح جنوب شرق کشور (استان های سه گانه کرمان، سیستان و بلوچستان وهرمزگان) است؛ که از ابتدای سال 91، در دستور کار موسسه پشتیبان کسب و کار ثمرات ارزش آفرینان قرار گرفته است. این پروژه ضمن مطالعات بازارسنجی و امکانسنجی فنی، مالی و اقتصادی، پس از عبور از مراحل اداری ثبت شرکت (شرکت تعاونی مهر طیور بنک، متشکل از جوانان متعهد و جویای کار روستای بنک)، اخذ پروانه تاسیس، اخذ حدود1هکتار زمین (از محل اراضی¬ ملی)، اخذ پروانه حفر چاه آب و نصب انشعاب برق، علی رغم فقدان حمایت های مالی و لجستیکی دستگاههای (ملی و محلی) ذیربط و ذیصلاح، در مراحل انتهایی فاز پیش از بهره برداری به سر می برد.

پرورش طيور به وي‍ژه مرغ بومي از گذشته‌هاي دور در ايران رايج بوده است. خانواده‌هاي روستايي وعشايري، با نگهداري تعدادي مرغ و خروس، آنها را پرورش مي دادند و با استفاده از گوشت، تخم و پر آنها، بخشي از نيازهاي افراد خانواده را برطرف مي كردند. همچنين مقدار اضافي مرغ و تخم مرغ توليدي را نیز به شهرها برده و مي فروختند.
برخی از دلايل اهميت و مزایای نسبی پرورش و نگهداري مرغ بومي در روستاها عبارتند از:
– بهبود تغذيه روستاييان، ايجاد اشتغال و بهبود درآمد ایشان از طریق تولید و مصرف مرغ بومی
– بسترسازی برای افزایش ظرفیت تولید مواد خوراكي طيور مثل ذرت، سويا، گندم، جو و…
– مرغ بومي نسبت به سایر طیور در برابر شرايط نامساعد زيستي و بيماري‌ها مقاومت بيشتري دارد.
– نگهداري مرغ بومي، با كم ترين هزينه و تنها با مصرف باقيمانده سفره و ضايعات كشاورزي ميسر است.
– تهيه جايگاه پرورش¬مرغ، براي روستاييان بسيار آسان¬تر از فراهم كردن محل و جايگاه براي پرورش ديگر حيوانات اهلي مي باشد.
– نگهداري و پرورش مرغ‌هاي بومي، به دليل نياز نداشتن به امكانات و تجهيزاتي كه در پرورش مرغ‌هاي صنعتي مورد استفاده قرار مي‌گيرند و نيز داشتن مقاومت بيش تر و سازگاري با اقليم بومي، آسان تر است.
– خانوارهاي روستايي فاقد زمين نيز، توانايي نگهداري از چند قطعه مرغ را با حداقل امكانات دارند.

علاوه بر موارد فوق الذکر، به طور خاص در پروژه مهر طیور بنک، مزایای و امتیازات ویژه این پروژه را می توان به شرح ذیل برشمرد:
1. این واحد با ظرفیت تولید سالیانه 120000 قطعه نیمچه بومی در فاز نخست، اولین مجتمع مجاز پرورش مرغداری بومی در سطح جنوب شرقی کشور (استان های سه گانه سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان) بوده و به نوعی از مزیت انحصار تولید برخوردار است.
2. مطالعات جامع بازارسنجی و امکان سنجی فنی، مالی و اقتصادی این پروژه با پشتیبانی فنی و عملیاتی موسسه پشتیبان کسب و کار ثمرات ارزش آفرینان و با استفاده موثر از تجربیات موفق و مشابه گروههای جهادی رضوان،روح الله و حضرت فاطمه¬الزهرا¬(س) در زمینه ایجاد واحدهای پرورش مرغ بومی، صورت گرفته است.
3. پروژه مهر طیور بنک ضمن تشکیل شرکت تعاونی، با مشارکت فعال جمعی از جوانان روستای متعهد و جویای کار روستای بنک، طراحی و اجرا شده و در تمام ابعاد و مراحل پروژه توجه و تمرکز بر اصول برنامه ریزی، مدیریت و پایش مشارکتی پروژه لحاظ شده است.
4. در پروژه با مداخله مستقیم موسسه ثمرات ارزش¬آفرینان، ابعاد فرهنگی و اقتصادی به خوبی با هم ترکیب شده است؛ به گونه¬ای که اعضای شرکت تعاونی مهر طیور بنک ملزم به مشارکت فعال در برنامه¬ های هیئت مذهبی روستای بنک بوده و علاوه بر آن، طبق مصوبات مجمع عمومی، 10 درصد از سود خالص سالانه شرکت به هیئت مزبور، تعلق خواهد داشت.
5. قرارگیری پروژه در مناطق محروم جنوب استان کرمان دو مزیت ویژه به همراه دارد:
 معافیت مالیاتی 10 ساله؛
 اقبال عمومی نسبت به گوشت و تخم مرغ و جایگاه ویژه این محصولات در سبد خانوار با توجه به وضعیت معیشتی اهالی منطقه
6. با توجه به تصویب پروژه در کارگروه توسعه بخش کشاورزی (دوره مدیریتی دولت دهم) ضمن اخذ زمین پروژه از محل اراضی ملی، پروانه حفر چاه آب (به میزان بهره برداری 25 مترمکعب در شبانه روز) در قالب این مصوبه دریافت شده است؛ بعبارت دیگر به همت تیم اجرایی پروژه، کلیه مدارک و ضوابط قانونی موردنیاز احصا شده است.
7. اعلام آمادگی کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بسیج سازندگی ساتان کرمان جهت خرید نیمچه تولیدی طرح به منظور استفاده در طرح های حمایتی (توزیع نیمچه بومی در مناطق محروم با هدف توانمندسازی)
8. موسسه پشتیبان کسب و کار ثمرات ارزش آفرینان به عنوان پشتیبان فنی و عملیاتی پروژه، پیش از این سابقه تسهیلگری در راه اندزای دو واحد پرورش مرغ بومی را در پرونده دارد.
9. مطالعات مکانیابی و موقعیت سوق الجیشی مناسب مجتمع پرورش مرغ بومی مهر طیور بنک دسترسی این واحد تولیدی را به منابع تامین مواد اولیه و نیز بازار فروش محصولات تسهیل نموده است. ضمن اینکه ناظر بر اقلیم گرم و مرطوب شهرستان منوجان، پروژه مهر طیور بنک در ارتفاعات کوهپایه ای و در حوالی بند آبخیزداری بنک واقع شده است که از آب و هوای به سنبت معتدل تری نسبت به سایر نقاط شهرستان منوجان برخوردار است. مجتمع مهر طیور بنک، ضمن رعایت ضوابط زیست محیطی (حفظ حریم قانونی از منطقه سکونتگاهی روستا) در فاصله حدوداً 20 کیلومتری مرکز شهرستان منوجان واقع شده و دسترسی به جاده در شرف تاسیس روستای بنک دسترسی این مجموعه به شهرستان منوجان و سایر نقاط شهری و روستایی هدف را تسهیل خواهدنمود.
10. جیره نویسی خوراک طیور در مجتمع مهر طیور بنک تحت نظارت دکتر محممد اقبالی مبتنی بر مقتضیات موجود شهرستان منوجان و مواد اولیه در دسترس صورت گرفته؛ که این مهم ضمن کمینه سازی هزینه های جاری، به مراتب از چالش های متاثر از نواسانات بازار نهاده ها و … خواهدکاست.
11. زمین پروژه مهر طیور بنک به وسعت یک هکتار با قرارگیری در دشتی گسترده امکان توسعه فعالیت این مجموعه را در سالهای آینده فراهم آورده است.
12. سبقه و زمینه پرورش مرغ بومی در مناطق روستایی شهرستان منوجان، علاوه بر تقویت بازارپذیری محصول آموزش پذیری پرسنل را نیز تسهیل نموده است.
13. طرح توسعه پروژه مهر طیور بنک، فرصتهای متعددی را به صورت مستقیم و غیرمستقیم، فراهم آورده و به عنوان واحد مادر تخصصی، پشتیبان فنی و تجاری واحدهای خرد و خانگی ذیربط منطقه جنوب شرق کشور خواهدبود. چنانکه پیش از این نیاز منطقه در زمینه تامین جوجه یکروزه، نیمچه، پولت و مرغ مادر از استانهای اصفهان و یزد تامین می شده و اکنون این امکان خواهدبود که نیازمندی مذکور با هزینه ای به مراتب پایین تر از محل این پروژه تامین گردد.

در پروژه مهر طیور بنک به عنوان یک خدمت عام المنفعه اجتماعی و توسعه اشتغال در سطح مناطق محروم جنوب شرقی کشور، در فاز نخست پروژه خدماتی به شرح ذیل ارائه خواهدشد:
1. فروش نیمچه بومی سالم و با کیفیت و با قیمتی مناسب
2. ترویج، آموزش و مشاوره راه اندازی و توسعه مرغداری بومی کوچک مقیاس در سطح مناطق محروم
3. تضمین خرید مجدد محصول به خریدار (به¬گونه¬ای که خریدار با گذشت 5 ماه از زمان خرید در صورت تایید سلامت محصول توسط دامپزشک شرکت، امکان فروش مرغ زنده را به شرکت مهر طیور بنک خواهدداشت.)
4. اشتغالزایی مستقیم (5 نفر) و غیرمستقیم (25 نفر)
5. تامین و فروش خوراک طیور و داروهای موردنیاز واحدهای تحت پوشش پروژه
6. …

در این طرح، پس از انجام مطالعات گسترده، با توجه به¬ عمق محرومیت و شرایط نامساعد معیشتی مخاطبین، پرورش مرغ بومی به عنوان مناسبترین کسب و ¬کار قابل اجرا و زودبازده در روستای بنک شناخته شده است. این کسب و کار با سطح سرمایه¬ گذاری اولیه حدوداً 1956 میلیون ریال (در فاز نخست) در قالب شرکت تعاونی مهر طیور بنک، در ابتدای سال 1392، در زمینی به وسعت 1 هکتار )در حومه روستای بنک( وارد فاز اجرایی شده است.
پروژه مهر طیور بنک نخستین مجتمع مجاز پرورش مرغ بومی در سطح سه استان جنوب شرقی کشور محسوب می شود. این پروژه مجموعاً از 5 فاز اجرایی به شرح ذیل تشکیل می گردد:
1. تولید نیمچه بومی
2. جوجه کشی
3. پرورش مرغ مادر و تولید تخم مرغ
4. پرورش مرغ گوشتی
5. توسعه واحدهای خرد پرورش مرغ بومی
به موازات این 5 فاز، تولید خوراک طیور و کشت محصولات کشاورزی موردنیاز در خوراک طیور نیز در دستور کار شرکت مهر طیور بنک خواهدبود.
این پروژه با پشتیبانی موسسه ثمرات ارزش آفرینان، موفق به دریافت زمینی به وسعت حدوداً 1 هکتار از محل اراضی منابع ملی و نیز اخذ پروانه چاه با ظرفیت برداشت 25 متر مکعب در شبانه روز شده است.
پروژه مهر طیور بنک با قرارگیری در موقعیت سوق الجیشی مناسب ظرفیتی قابل توجه برای پشتیبانی از ایجاد و توسعه واحدهای تازه تاسیس و کوچک مقیاس پرورش مرغ بومی در سطح سه استان جنوب شرقی کشور خواهد داشت. به گونه ای که پیش از این کلیه نیاز منطقه در زمینه تامین جوجه یکروزه، نیمچه، پولت و مرغ مادر از استانهای اصفهان و یزد تامین می شده و اکنون این امکان خواهدبود که نیازمندی مذکور با هزینه ای به مراتب پایین تر از محل این پروژه تامین گردد. نمود این مدعا را می توان در طرح های حمایت کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بسیج سازندگی در سطح مناطق محروم جنوب استان کرمان جستجو کرد که در آن نیمچه بومی از استانهای یزد و اصفهان به میزان عمده خریداری شده و در سطح منطقه توزیع می شود.
در مورد تحقق اهداف فرهنگی در پروژه مهر طیور بنک فعالیت اقتصادی (شرکت تعاونی) به خوبی با فعالیت فرهنگی (هیئت مذهبی روستا- هیئت امام حسن مجتبی(ع)) پیوند خورده است. به گونه ای که طبق مصوبه اولین مجمع عمومی شرکت، اولاً کلیه اعضای شرکت موظف به حضور و مشارکت فعال در اداره هیئت بوده و ثانیاً 10 درصد از سود خالص سالیانه شرکت به هیئت تعلق خواهدداشت.
از منظر تحقق رویکرد مشارکتی موسسه ثمرات ارزش آفرینان در برنامه ریزی و اجرای پروژه های اشتغالزایی روستایی، در این پروژه نیز بهره برداران که جمعی از جوانان جویای کار و متعهد روستای بنک هستند، مشارکتی حداکثری داشته و در تمامی مراحل اجرای پروژه اعم از پیگیری¬های اداری، تامین مالی، ساخت و ساز و امور عمرانی و … حضور و مشارکتی فعال داشته و دارند.
بحمدلله پروژه مهر طیور بنک تا کنون مسیری را هرچند سخت و طولانی ولی با موفقیت پیموده و با هزینه کرد حدوداً 500 میلیون ریال سرمایه، بخش غالب محدثات فاز نخست پروزه (ساخت سوله)، حفر چاه و نصب انشعاب برق را پشت سر گذاشته است.
طبق برنامه¬ ریزی¬های انجام ¬شده، فاز نخست این پروژه پس از بهره برداری با ظرفیت تولید سالیانه 120000 قطعه نیمچه بومی، برنامه ایجاد و توسعه 25 واحد خرد پرورش مرغ بومی را در سه ساله نخست فعالیت در سطح مناطق جنوبی استان کرمان در دستور کار دارد.
ضمناً لازم به توضیح است که در امر خرید جوجه یکروزه، در صورت امکان ترجیح بر آن است که در اولین تجربه، خرید از واحدهای فعال تحت پوشش موسسه ثمرات ارزش آفرینان (واقع در استان خراسان جنوبی) صورت گیرد؛ در صورت عدم امکان این مهم، خرید جوجه یکروزه از مراکز تولید فعال در استان¬های یزد و یا اصفهان انجام خواهدشد.
*در دوره¬های بعدی تولید جوجه یکروزه در داخل سایت پروژه و به صورت خودکفا صورت خواهدگرفت.
راهبردهای فروش:
1. فروش مستقیم نیمچه بومی به صورت زنده در سطوح محلی و فرامحلی
2. راه اندازی ، تجهیز و توسعه واحدهای تولیدی خرد و خانگی
3. تامین جوجه و نیمچه واحدهای پرورش مرغ بومی مستقر در جنوب شرق کشور
4. تامین نیمچه بومی در طرح¬های حمایتی سازمان بسیج سازندگی (اقتصاد مقاومتی)، کمیته امداد امام خمینی (ره)، نهادهای حمایتی ملی و بین المللی و تشکل¬های جهادی و موسسات خیریه در سطح جنوب شرق کشور
شیوه های تبلیغات:
1. چاپ و توزیع تراکت، بروشور و پوستر تبلیغاتی در سطح شهرستان منوجان و شهرستانهای متقاضی جنوب شرق کشور
2. انتشار پیامک¬های انبوه و دوره¬ای
3. برگزاری نشستهای تسهیلگری درسطح دهستان های مستعد جنوب شرق کشور با هدف ترویج برنامه و توجیه جوامع محلی
4. جذب و فعالسازی نیروهای بومی و محلی به عنوان عامل توزیع شرکت در سطوح محلی
5. اتخاذ تعرفه های تخفیفاتی پلکانی
6. …
راهبردهای پیشبرد فروش:
1. خرید مجدد محصولات پرواری:
2. قطعات نیمچه فروخته شده در سن 6 ماهگی با قیمت 50.000 ریال مجدداً توسط شرکت از مشتریان قابل خریداری خواهدبود.
* تبصره: خرید مجدد محصولات منوط به تایید دامپزشک شرکت مبنی بر سلامتی محصول است.
باشگاه مشتریان مهر طیور بنک:
– شرایط عضویت در باشگاه:
مشتریانی که در طول مدت 3 ماه مجموعاً حداقل 500 فطعه از محصولات شرکت خربد نمایند کارت عضویت یکساله در باشگاه مشتریان مهرطیور بنک را دریافت خواهندکرد.
– خدمات ویژه باشگاه:
 ارائه خدمات آموزشی و مشاوره¬ای تخصصی به اعضا
 پشتیبانی فنی و عملیاتی از اعضا در جهت راه اندازی کارگاه پرورش مرغ بومی
 برگزاری برنامه های اردویی تفریحی، زیارتی و سیاحتی با حضور اعضا

[table id=10 /]
جهت کسب اطلاعات بیشتر از محاسبات مالی پروژه به ادامه مطلب مراجعه نمایید.
ادامه مطلب …

1. اساسنامه شرکت تعاونی مهر طیور بنک
2. آگهی تاسیس شرکت تعاونی مهر طیور بنک
3. پروانه بهداشتی
4. موافقت نامه اصولی
5. سند مالکیت زمین پروژه
6. پروانه تاسیس
7. پروانه حفر چاه آب
8. پروانه بهره برداری از چاه آب
9. پروانه انشعاب برق
10. مصوبات کمیسیون توسعه بخش کشاورزی (دولت دهم)

گالری تصاویر

[unitegallery gallery1 catid=1]

barbour pas cher barbour pas cher barbour pas cher barbour pas cher barbour pas cher golden goose saldi golden goose saldi golden goose saldi golden goose saldi golden goose saldi doudoune moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler pas cher moncler outlet online moncler outlet online moncler outlet online moncler outlet online moncler outlet online