طرح توسعه گردشگری روستایی

یک جنبه مهم و رو به رشد پارادایم توسعه ¬پایدار تأکید بر توریسم محلی (Environmental based tourism) است. این شیوه توریسم بر دخالت¬دادن جامعه محلی در برنامه¬ریزي و توسعه توریسم تاًکید و توجه دارد و بخشی از صنعت گردشگری را توسعه و گسترش می¬دهد که به منافع جامعه محلی و روستایی بیانجامد. این شیوه، فنونی را به کار می¬برد که از طریق آنها اغلب منافع توسعه گردشگری عاید ساکنین بومی و نه خارج از آن گردد.
شیوة توریسم محلی در سطوح محلی و یا سطوح پایین¬تر برنامه¬ریزي بکار برده می¬شود، اما می¬توان آن را بعنوان شیوة سیاستگذاري در سطوح ملی و منطقه¬اي نیز مطرح ساخت. منافعی که عاید جامعۀ محلی و روستایی می¬شود، براي کشور از طریق کسب درآمد و ارز خارجی، اشتغال¬زایی و حمایت¬هایی که جامعۀ محلی از توریسم و سیاست¬هاي حفاظتی ملی به عمل می¬آورد، سودمند است. (بهرام رنجبریان و محمد زاهدی، 1379)
در کشور ایران صنعت گردشگری عمدتاً متوجه استانها و مناطق برخوردار و مرفه کشور بوده¬است. بالتبع توزیع و توسعه منابع و زیرساختهای گردشگری نیز در مناطق کمتر توسعه یافته از جانب بخش دولتی و یا غیردولتی با قلت چشمگیری مواجه می¬باشد.
توریسم محلی و گردشگری روستایی مقولاتی است که علی رغم اقبال و استقبال عمومی در سطوح بین¬المللی، مع¬الاسف در ایران مغفول مانده¬است. مطالعات نشان می¬دهد، مناطق کمتر توسعه یافته¬ای همچون جنوب استان کرمان (علی¬رغم سبقه تاریخی 5000 ساله) در بخش گردشگری به فراموشی سپرده شده است. – مناطقی که روزگاری مهد تمدن و رونق کشاورزی کشور ایران بوده¬اند؛ ولیکن امروز به دلایلی از جمله خشکسالی 18 ساله اخیر از رونق افتاده و به یکی از محرومترین نقاط کشور بدل¬شده¬اند.- چنانکه حتی در برنامه¬های گردشگری استان کرمان نیز، مناطق جنوبی استان معمولاً از توجه برنامه¬ریزان و دست اندرکاران مربوطه باز می¬ماند. علاوه براین متاسفانه برخی ناملایمات سیاسی و اجتماعی (البته در گذشته¬های نسبتاً دور)، به موازات تبلیغات منفی و دور از انصاف، جایگاه ناشایست این منطقه و این قشر از جامعه را در اذهان عمومی تثبیت نموده است.
و این درحالی است که مناطق جنوبی استان کرمان، کماکان گنجینه¬های به مراتب ارزشمندی از جاذبه¬های گردشگری طبیعی و غیرطبیعی را در بطن خود دارا بوده و با مردمی صمیمی و مهمان¬نواز در کمال امنیت قابلیت پذیرایی از گردشگران را دارد.
با این مقدمه، در پروژه حاضر بنا داریم تا مبتنی بر مطالعات و یافته¬های میدانی، گامی هر چند خرد در جهت معرفی و بازشناسی ظرفیت¬های مغفول مانده مناطق جنوب استان کرمان در بخش گردشگری برداشته و در ادامه در اقدامی آزمایشی برنامه توری با هدف آشناسازی و توسعه فرهنگی و اقتصادی این مناطق، به اجرا بگذاریم. در این پروژه، علاوه بر معرفی جاذبه¬های گردشگری، با رویکرد گردشگری مسئولانه، مروری بر زوایای محرومیت منطقه نیز صورت خواهدگرفت؛ بلکه بدین ترتیب ضمن ترویج فرهنگ محرومیت¬زدایی زمینه¬ای برای تقویت مشارکت¬های مردمی در رونق و توسعه فرهنگی و اقتصادی مناطق محروم و کمتربرخوردار کشور فراهم آید.
در این مرحله با توجه به موقعیت سوق الجیشی شهرستان منوجان و تجریه 5 سال فعالیت میدانی محقق در بخش توسعه روستایی این شهرستان، شهرستان منوجان به عنوان پایلوت مورد مطالعه قرار گرفته است.

شهرستان منوجان شهرستانی محروم در جنوب استان کرمان است. مرکز این شهرستان، شهر منوجان می¬باشد. شهرستان مزبور، بنا بر سرشماری نفوس و مسکن سال¬۱۳90 مرکز آمار ایران، با جمعیتی برابر 64528 نفر (مشتمل بر 19570 نفر جمعیت شهری و 44958 نفر جمعیت روستایی) به عنوان یکی از معدود شهرستانهای شیعه نشین جنوب شرقی کشور محسوب می گردد.
ش‍‍ه‍رس‍ت‍‍ان‌ م‍ن‍وج‍‍ان‌ در ف‍‍اص‍ل‍ه‌ ۴۰۰ کی‍ل‍وم‍ت‍ر‌ی‌ ج‍ن‍وب‌ غربی ک‍رم‍‍ان‌ ق‍ر‌ار گ‍رف‍ت‍ه‌ و در دشتی گرم و مرطوب و نسبتـا وسیع، در ارتفاع ۳۴۲ متر از سطح دریا و با بیشینه و کمینه دمایی بین ۵۰ و ۳- درجه سانتیگراد واقع شده است. این شهرستـان با وسعتی بـالغ بر ۷۰۰۰ کیـلومتـر مربع از جنوب و غرب به ترتیب با شهرستـانهـای مینـاب و رودان در استـان هرمزگان، از شمـال با شهرستان کهنوج و از شرق با شهرستان قلعه گنج همسایه می باشد.
فرهنگ، پوشش، گویش، و آداب ور سوم اهـالی این شهرستـان به شدت، به فرهنگ مناطق ساحلی حاشیه خلیج گرایش دارد. مردمانی خونگرم و مهمان¬نواز و درعین¬حال سخت¬کوش در این منطقه سکونت دارند.
شـغـل غـالب مردم این شهرستـان از دیربـاز کشـاورزی و دامـپـروری بوده است؛ علاوه برایـن مصنـوعات دستی منوجـان نیز ازجمله در زمینه رودوزی¬های سنتی سهم خوبی را در تولیدات این شهرستان داشته است.
جهت کسب اطلاعات بیشتر پیرامون شهرستان منوجان به نشانی اینترنتی ذیل مراجعه نمایید:
WWW.Manoojan.com

1. جاذبه های طبیعی
1.2. آبشارسرگرو و بند گلمندان
1.3. آبشار روضه ارم
1.4. رودخانه کندونی
1.5. سد روستای بنک
1.6. مسیر پیاده روی تیاب به بنک (بستر رودخانه فصلی)
2. جاذبه های باستانی و میراث فرهنگی
2.1. قلعه تاریخی شهرستان منوجان
2.2. منطقه کندرتور؛ زیگورات و جوب ساروجی انتقال آب دوره اشکانیان
3. جاذبه های فرهنگی و مذهبی
3.1. بقعه متبرکه امامزاده فضل ابن عباس (ع) ؛ منست به حضرت امام موسی کاظم (ع)
3.2. بقعه متبرکه شاهزاده اشرف و بی بی مریم
3.3. بقعه متبرکه پیر گشمیران؛ از یاران و شیعیان حضرت علی (ع)
*البته در مورد این شخصیت سند محکمی در دست نیست.
4. پتانسیل های اقتصادی و فرصتهای سرمایه گذاری شهرستان منوجان
4.1. پروژه های کوچک و متوسط
4.2. پروژه های بزرگ
 مجتمع معدنی فروکروم فاریاب
 مجتمع کشت وصنعت کیخواه
 مجتمع دامپروری آسمینون
 مجموعه آبزی پروری نخلستان
 مجتمع پرورش مرغ بومی مهر طیور بنک
5. صنایع دستی بومی و سنتی منطقه
6. زندگی در روستا و آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم منطقه

[table id=4 /]

برگزارکنندگان تورهای گردشگری عمدتاً تمام توان خود را برای خلق صرفاً چند ساعت و یا چند روز به یادماندنی برای گردشگران، به کار می گیرند؛ اما ما در این برنامه بنا داریم تا با مشارکت شما، ضمن بازدید از جاذبه های گردشگری ناشناخته جنوب استان کرمان، با بازشناسی گوشه های گم شده زندگی، این برنامه را نقطه عطفی در زندگی شخصی خود قرارداده و از این پس با قدردانی نعمات الهی با نگاهی تازه به زندگی بنگریم.

[table id=5 /]

گالری تصاویر

[unitegallery gallaery3]

تجربه من

ظرفیت های مناطق محروم در بخش گردشگری روستایی

«شهداد» تا كرمان صد كیلومتر فاصله و تا شهر افسانه‌ای «كلوتها» 40 كیلومتر فاصله دارد.

کویر شهداد

تالاب زیبای کجی نمکزار نهبندان با 22 هزار هکتار وسعت یکی از مناطق گردشگری خراسان

تالاب نهبندان

هامون جازموریان ما بین كوه های مكران و شاهسواران قرار دارد كه از خاور به

تالاب جازموریان

barbour pas cher barbour pas cher barbour pas cher barbour pas cher barbour pas cher golden goose saldi golden goose saldi golden goose saldi golden goose saldi golden goose saldi doudoune moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler pas cher moncler outlet online moncler outlet online moncler outlet online moncler outlet online moncler outlet online