طرح توسعه اشتغال ارزش آفرینان

ارزش آفرینان طرحی است که با اهدافی کاملاً عام المنفعه و با رویکردی راهبردی، مبتنی بر رویکرد عارضه یابی، در جهت تسهیل و تسریع در پیشرفت و توانمندسازی مناطق روستایی محروم کشور (در امر اشتغال و کارآفرینی)، طرح ریزی شده و به اجرا درآمده است.
این طرح با تکیه بر بیش از 6 سال سابقه فعالیت میدانی و تخصصی هیئت مدیره موسسه ثمرات ارزش¬ آفرینان (در سطح بیش از 6 استان محروم کشور) و نیز با بهره¬گیری از مشاوره اساتید، کارشناسان و صاحبنظران امر طراحی شده و سعی بر آن دارد که با نگاهی آسیب شناسانه و در تعاملی کاملاً اقتصایی با محیط روستایی هدف، پاسخی جامع، دقیق و اثربخش برای نیازمندی های اصلی و حقیقی جوانان روستایی در امر ایجاد و توسعه اشتغال ارائه نماید.

 

کارآفرینی و استفاده از منابع در دسترس در مناطق روستایی کشور از جمله گامهای اساسی در دستیابی به هدف خودکفایی و منع وابستگی به بیگانگان می باشد. خودکفایی و استقلال اقتصادی جز با جهاد اقتصادی و حمایت از کار و سرمایه ی ایرانی بدست نخواهد آمد. در جهاد اقتصادی لازم است تا تمامی اقشار جامعه از مسئولان و قانون¬گزاران تا کارگران و کارمندان و حتی دانشجویان و زنان خانه¬دار، تمام اهتمام خود را به کار گیرند تا بار دیگر شاهد پیروزی ایران اسلامی در نبردی دیگر باشیم.
جمعیت فعال و علی الخصوص جوانان با نیرو و توان و خلاقیتی که در اختیار دارند ، نقش اساسی در توسعه و پیشرفت مناطق و بالاخص مناطق محروم کشور دارند. به عبارتی جز با تلاش و همت جوانان مناطق محروم نمی¬توان انتظار داشت تا گرد محرومیت از چهره¬ی این مناطق زدوده شود که «لا یغیر ما بقوم حتی یغیر ما بانفسهم»
در حال حاضر در کشور، شاهد وجود فضایی هستیم که شرایط را برای نقش آفرینی و ایجاد ارزش توسط جوانان در مناطق محروم سخت کرده است؛ در زیر به این شرایط اشاره ی کوتاهی شده است
مشکلات موجود که مانع ایجاد ارزش توسط جوانان می گردد
نیروی جوانی که باید موتور محرکه¬ی منطقه¬ی خود باشد متاسفانه از تخصص و حرفه ی مناسب برخوردار نبوده و انگیزه و رغبت لازم را جهت ورود به عرصه¬ی کارآفرینی و خوداشتغالی ندارد که این به دلیل ریسک بالای فعالیت و وجود عدم اطمینان از نتایج آن می¬باشد. همچنین باید این را نکته اضافه نمود که ورود به بازار کار مستلزم دسترسی به اطلاعات و داشتن ایده و کشف فرصت مناسب می باشد که متاسفانه این مهم نیز در مناطق محروم با مشکلات فراوان روبروست.
علاوه برموارد فوق می¬توان به عواملی چون عدم دسترسی به سرمایه¬ی کافی و ضامن و وثیقه جهت تامین سرمایه و عدم برقراری ارتباط کاری و انگیزشی با کارآفرینان و افراد موفق بازار و عدم دسترسی به مشاور قبل و بعد از راه اندازی کسب و کار اشاره نمود که از جمله دلایلی هستند که مانع شروع یک کسب و کار توسط یک جوان روستایی و همچنین توسعه¬ی آن می¬گردند.
با توجه به مطالب فوق این ضرورت وجود دارد تا شرایطی برای جوانان جویای کار در مناطق محروم کشور ایجاد شود که تا حدودی آنها را از خطرات و مخاطرات بازار کار و ورود به آن محفوظ بدارد. در همین خصوص موسسه ثمرات ارزش آفرینان ، طرحی را جهت ایجاد مراکز رشد روستایی در مناطق محروم کشور پیشنهاد می نماید که می تواند در این خصوص موثر واقع شود.

1. کم سرمایه بری کسب و کارها و عدم نیاز به تسهیلات بانکی؛
سرانه سرمایه گذاری در این طرح، حداکثر20 میلیون ریال می باشد.
2. وجود بازار فروش مناسب برای محصولات کسب و کارها؛
کلیه کسب وکارهای پیشنهادی مورد مطالعه بازارسنجی قرار می گیرد.
3. راه اندازی کسب وکارهای هدف درکوتاه ترین زمان ممکن؛
حداکثر زمان راه اندازی کسب وکار،6ماه پس از آغاز پروژه است.
4. تاکید بر ابعاد حقوقی تعاملات در جهت حسن اجرای تعهدات؛
کلیه امور طبق قرارداد حقوقی منعقده هدایت و اجرا می شود.
5. پشتیبانی فنی و عملیاتی کامل از کسب و کارهای تحت پوشش؛
مشاورین خبره و متخصصی در طول پروژه درکنار افراد حضور دارند.
6. توانمندسازی فنی و تخصصی متقاضیان با بالاترین کیفیت؛
آموزش های فنی توسط صنعتگران خبره فعال در بازار ارائه می گردد.
7. توانمندسازی مدیریتی متقاضیان پس از راه اندازی کسب وکار؛
پس از راه اندازی کسب و کار، آموزش های کارآفرینی ارائه می گردد.
8. دقت و ظرافت در انتخاب کسب و کارهای هدف؛
کسب و کارهای هدف کاملاً متناسب با مقتضیات موجود معرفی می گردد.
9. ساختارسازی و متشکل نمودن مددجویان در کسب وکارهای همسان؛
کسب و کارهای هدف به شبکه های همیار ملی و محلی متصل می گردند.
10. کمینه سازی ریسک فعالیت واحتمال شکست کسب و کار؛
کل فرآیند پروژه توسط تیم فکری- مدیریتی نظارت وهدایت می شود.

1. ارزیابی اقتصادی و اجتماعی محیط و جوامع روستایی هدف و معرفی رشته¬های شغلی توجیه¬ پذیر (در حوزه صنایع دستی و با تاکید بر هنرهای سنتی بومی)
2. استعدادسنجی از متقاضیان روستایی قبل از پذیرش در طرح بر اساس رشته¬های منتخب
3. آموزش مهارت¬های فنی و تخصصی به مخاطبین روستایی در رشته¬های منتخب
4. ارائه مشاوره عملیاتی جهت تامین مواد و تجهیزات تولید و تجهیز فضای کارگاهی
5. پشتیبانی مالی و اعتباری از مخاطبین روستایی در جهت تامین سرمایه موردنیاز برای راه¬اندازی کسب ¬و ¬کار (در تعامل با نهادهای حمایتی)
6. پشتیبانی فنی و عملیاتی از کسب¬ و ¬کار و تضمین خرید محصول تا حداقل یک سال پس از بهره ¬برداری
7. ارائه آموزش¬های پس از تولید و توانمندسازی مخاطبین روستایی در جهت نیل به استقلال و خودکفایی ایشان

[table id=9 /]

[gview file=”http://arzeshafarinan.net/wp-content/uploads/2015/08/مدل-عمومی-طرح-ارزش-آفرینان.pdf” save=”0″]

گالری تصاویر

[unitegallery gallery5]

barbour pas cher barbour pas cher barbour pas cher barbour pas cher barbour pas cher golden goose saldi golden goose saldi golden goose saldi golden goose saldi golden goose saldi doudoune moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler pas cher doudoune moncler pas cher moncler outlet online moncler outlet online moncler outlet online moncler outlet online moncler outlet online